AZS- ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

2

AZS- ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Skóra swędzi, ciągle chciałoby się ją drapać. Jest sucha, podrażniona. Przeszkadza jej zimno, ale też wysoka temperatura, stres, również pozytywne emocje. To sztuka uzbroić się w cierpliwość pacjenta (a w szczególności dzieci) wytłumaczyć mu, że leczenie skóry może trwać wiele lat, a czasem całe życie. Tak wygląda Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

CO TO JEST AZS?

Atopowy znaczy z greckiego”dziwny”. I rzeczywiście AZS jest dziwne, trudno przewidzieć jego przebieg. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry (dermatoza), która cechuje się uporczywym świądem oraz charakterystyczny zmianami zapalnymi. Na atopowe zapalenie skóry(AZS) chorują najczęściej dzieci, aż 85 % z nich nie ma pięciu lat. Z wiekiem choroba ustępuję u 40 % z nich bywa jednak, że w wieku dorosłym następuje jej powrót. U niemowlęcia widać zmiany na policzkach: skóra jest napiętą, sucha, wygląda jak lakierowana. Potem pojawiają się zaczerwienienia, grudki, krostki-prawie na cały ciele, nie ma ich jedynie na pośladkach i podbrzuszu. Mocno swędzi, dlatego dziecko jest niespokojne, płacze, nie może spać, drapie się, a w ten sposób skóra uszkadza się i dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Zmiany zapalne skóry w AZS są wynikiem uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka z powodu nieprawidłowego metabolizmu lipidów naskórkowych(dlatego skóra staje się sucha). Zaburzenia mechanizmów immunologicznych z produkcją mediatorów reakcji zapalnej co powoduje zapalenie skórno-naskórkowe z nasilonym świądem.

CO POWODUJE I NASILA AZS?

Co powoduje Azs

1. Warunki atmosferyczne- niska i wysoka temperatura. Zanieczyszczenie powietrza.
2. Czynniki drażniące- substancje chemiczne (detergenty, zapachy włókna- wełna)urazy mechaniczne.
3. Czynniki psychogenne- stres, który bardzo nasila świąd!
4. Czynnikami prowokującymi mogą być drobnoustroje skóra może być kolonizowana przez bakterie głównie gronkowce, grzyby i wirusy.
5. Alergeny takie jak kurz domowy pyłki roślin, sierść zwierząt
6. Alergeny pokarmowe- najczęstsze wywołujące reakcje alergeny to: mleko, białka jaja ryby, orzechy zimne, pszenica, cytrusy, soja.

ROZPOZNANIE AZS

Rozpoznanie Azs
Rozpoznanie opiera się głównie na obrazie klinicznym. Za najbardziej typowe objawy atopii skórnej uważa się

  • Zaczerwienienie i suchość skóry
  • Uporczywy, nawrotowy świąd skóry i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych.
  • Charakterystyczna morfologia i lokalizacja zmian (tj. zgięcia łokciowe, kolanowe, twarz, szyja, dłonie, stopy, ale może obejmować całe ciało)
  • U najmłodszych możemy zaobserwować zmiany na całym ciele oraz owłosiona skóra głowy


PRZEBIEG AZS

Częstość występowania atopowego zapalenia skóry wzrasta w szybkim tempie. Prawie połowa przypadków tej choroby rozpoczyna się w pierwszy półroczu życia. Jest to świąd skóry- występują u wszystkich chorych. Ma złożony, nie do końca wyjaśniony patomechanizm.. Często jest przyczyną zwiększonej pobudliwości, zaburzenie snu. Następnym charakterystycznym przebiegiem AZS są zmiany wypryskowe w postaci grudek, krostek, niekiedy sączących zmian, obserwuje się nadżerki, strupki. Lokalizacja zmian uwarunkowana jest wiekiem.

„BŁĘDNE KOŁO”AZS

Nie trudno zauważyć, kiedy atopowe zapalenie skóry przechodzi od fazy uśpionej do fazy zaostrzenia. Skóra staje się zaczerwieniona, piecze, a uporczywe swędzenie powoduje, że maluch staje się niespokojne i rozdrażnione. Drapanie niestety doprowadza do uszkodzenia skóry i powoduje pogorszenie stanu skóry. Sprzyja wnikanie alergenów w głąb skóry...co sprzyja dalszemu drapaniu. Mechanizm ten nazywamy”Błędnym kołem AZS”.
W przerwaniu błędnego koła AZS zasadniczą rolę odgrywa pielęgnacja skóry, na którą składa się kąpiel i nawilżanie emolientami z dodatkami: antyseptyków- ograniczające liczbę znajdujących się na skórze bakterii np. gronkowca złocistego, emulsji parafinowej (nawilża skórę i mniejsza świad)

LECZENIE AZS

Leczenie Azs
Podstawą jest pielęgnacja skóry oraz ich odpowiednie nawilżanie, które obejmują: kąpiele i nawilżanie i natłuszczanie skóry, które przywraca skórze funkcje naturalnej bariery. Kąpiele powinny trwać mniej jak 10 min. Skóra atopowa wymaga przede wszystkim wyjątkowo starannej pielęgnacji, a zwłaszcza zapobieganie jej wysuszaniu. Trzeba unikać mydeł. Natłuszczać skórę po kąpieli w ciągu 3-5 minut. Zabezpiecza to przed wyparowaniu wody i nasileniu objawów suchości skóry. Smarujemy skórę EMOLIENTAMI (zawierające substancje jak np. parafinę oraz dodatkowo składniki np. zmniejszające świąd) Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegający utracie wody, powoduje wzrost jej elastyczności. Trzeba pamiętać, że czas działania emolientu to nie dłużej jak 4 godz. co oznacza konieczność wielokrotnego używania preparatu w ciągu dnia. Emolienty kupuje się wyłącznie w aptece, bez recepty. Mozemy polecić takie jak:La roche BaumeAP+, Ra Roche Cicaplast B5 balsam Atoperal baby,  Są one pozbawione barwników, substancji zapachowych i konserwujących.

POSTĘPOWANIE W AZS

Najczęściej to|:

  •  Kąpiele jeden lub da razy wciągu dnia z dodatkiem emolientu nawilżającego.
  • Używanie odpowiednio dobranej przez lekarza maści sterydowej na zaostrzone zmiany
  • Leki przeciwhistaminowe
  • Zabezpieczenie skóry przed drapaniem- świetnie sprawdza się specjalna odzież dla atopików(posiada właściwości termoregulacyjnej)
  • Stosowanie diety eliminacyjnej i „odsunięcie” dzieci od alergenów. Dzieci chore na AZS nie powinny posiadać zwierząt.
  • Psychoterapia
  • Stosowanie probiotyków (np.Latopic, Acidolac baby, Multilac,  )
  • Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (omega-3) (np. Omegamed Alergia, Trany )
  • Leki przeciwinfekcyjne

W przypadku zaostrzenia skóry: Utrzymanie skóry w czystości (mycie)

  • Stosowanie na zmiany skórne „mokrych okładów” ( bawełniane nasączane gazy emolintami), Opatrunki utrzymuje się przez cała dobę przez kilka dni do poprawy stanu skóry.
  • Ubierać w miękką bieliznę, najlepiej biała, unikać metek, codziennie zmieniać bieliznę piżamę.
  • Używać proszków przeznaczonych do skóry wrażliwej.
  • Obcinanie paznokci krótko, aby uniknąć drapaniu się z nocy.
  • Dziecko z AZS nie powinno korzystać z basenów (chlor drażni skórę)
  • Często wietrzyć pomieszczenia. Odkurzać codziennie przy otwartym oknie.
  • Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20 st.C
  • Unikać materaców z wełny i włosia, poduszki i koce nie mogą być z pierza (unikanie roztoczy i pleśni)
  • Pranie co 2-3 tygodnie firan, pluszaków, koców całkowity zakaz PALENIA i przebywanie w dymie tytoniowym
  • Częste wietrzenie pomieszczeń

Trudne jest wychowanie atopika jednak staranna i troskliwa pielęgnacja łagodzi frustracje u dziecka. Funkcja układu immunologicznego ściśle związana jest ze stanem psychicznym dziecka. Bardzo ważne w tej chorobie jest osiągnięcie równowagi psychicznej z obu stron. Aby zapewnić miła i nieodczuwalna dla siebie i dziecka atmosferę w życiu codziennym powinno się: Nie współczuć, nie litować, nie poświęcać chorobie całego „wolnego”czasu, nie czuwać nad dzieckiem cały czas. Pozwolić bawić się z rówieśnikami, zatroszczyć się o miła i bezpieczną atmosferę w domu i otoczeniu,a z pewnością z czasem mały atopik jak i jego otoczenie nauczy się żyć normalnie.

 

W celu jakichkolwiek pytań zapraszamy na Nasz CZAT!

Farmaceuta doradzi i odpowie na Wasze pytania. ZAPRASZAMY!

Źródło: drogeria internetowa, www.drogeria-panax.pl