Magnez lek a suplement

2

Stres, kawa czy nieodpowiednia dieta są najczęstszymi przyczynami utraty magnezu w naszym organizmie. Nie on dziś wiadomo, że jest to niezbędny składnik do prawidłowej pracy układu nerwowego. Jego brak może powodować skurcze mięśni, lękliwość, niepokój, rozdrażnienie, ale też wzmożone występowanie różnych infekcji. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z magnezem. Jak wybrać ten, który przeniesie wymierne skutki dla naszego organizmu? I czy lepiej wybrać lek czy suplement?

Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem?

Wybór najlepszego dla nas preparatu magnezowego może być trudny. Warto uwzględnić przy nim taki czynnik jak skład produktu. Poszczególne suplementy czy leki mogą się nim różnić. Kupując preparat z magnezem warto również sugerować się jego producentem. Pamiętajmy, że największe koncerny stawiają sobie wysokie wymagania, dzięki czemu łatwiej będzie nam zaufać lekom, które przyjmujemy. Nie kierujmy się jednak wyłącznie reklamą telewizyjną czy radiową. Lepiej zapytać o poradę farmaceutę, a jeśli nie mamy czasu się do niej udać, możemy skorzystać z porad internetowej Apteki Zielonej.

Czym różnią się leki od suplementów z magnezem?

Pamiętajmy, że leki są przebadane i zatwierdzone przez urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych i są substancjami leczniczymi mającymi właściwości zapobiegania chorobom lub mogącymi je leczyć. Są pod stałym nadzorem inspekcji farmaceutycznej. Z kolei suplementy określane są jako środki spożywcze, które mają na celu uzupełnienie normalnej diety i nie są zatwierdzone przez urząd nadzorowania leków. Na pewno ich dobór bywa trudny, nie wszystkie bowiem będą w stanie mieć tak dobrą przyswajalność jak dobrane i przepisane przez specjalistę leki.

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na magnez to ok. 300-400 mg jonów. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile jonów tak naprawdę znajduje się w jednej tabletce. Z niektórymi substancjami, np. z witaminą B6 wchłanialność magnezu do organizmu zwiększa się o 20-40%. Bardzo dobrą wchłanialność mają też cytryniany (ok. 90%) występujące w takich preparatach jak np. Magne B6 Max czy Magnesol. Kolejne są mleczany (do 80% przyswajalności, np. Magne B6, Magvit oraz węglany (do 30%, np. Neomag Forte) czy asparaginiany (do 30%, np. Lactomag). Oczywiście rzeczywista tolerancja danego magnezu jest również kwestią indywidualną każdego organizmu.

NEOMAG FORTE X 50 TABLETKI
NEOMAG FORTE X 50 TABLETKI

Magnez lek działanie

Magnez z dodatkiem innych substancji może mieć zwiększone działanie. Bardzo często jest on połączony  z potasem, który zapobiega skurczom mięśni i przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia krwi. Należy jednak uważać na stosowanie magnezu z wapniem. Udowodniono bowiem, że osoby stosujące dietę wysokobiałkową lub długotrwale przyjmujące magnez z dodatkiem wapnia, spowolniły jego przyswajalność.

LAKTOMAG B6 X 50 TABLETKI
LAKTOMAG B6 X 50 TABLETKI

Magnez lek czy suplement – co wybrać?

W przypadku preparatów z magnezem – blisko 90% dostępnych na rynku stanowią suplementy. Oczywiście bezpieczniej i najlepiej dla nas będzie jeśli kupimy magnez w postaci leku. Taki produkt może być nieco droższy, ale wraz z nim kupujemy pewność, że jest to produkt przebadany z zatwierdzonym składem. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o suplementach diety. Chcąc mieć pewność, że wybieramy dobrej jakości lek, a nie suplement diety, zapytajmy farmaceutę o jakość produktu i jego rejestrację. Statusem leku jako magnezu mogą poszczycić się takie preparaty jak np. Magvit B6, Magne B6, Slow-Mag czy Lactomat.

Bez wątpienia w dzisiejszym pośpiechu warto pamiętać o magnezie. Chcąc mieć pewność właściwego wyboru preparatu, sięgnijmy po ten sprawdzony lek, który na pewno doda nam sił.